Jak na správnou péči o nohy?
Péče o nohy by měla být komplexní. Při vyšetření u nás v ordinaci Fyzionožka ve Veltrusech využíváme podoskop, klasické fyzioterapeutické vyšetření, analýzu chůze a spoustu dalších. Při terapii poté různá cvičení a fyzioterapeutické metody, tejpování, úpravu stélek, doporučujeme klientům vhodné pomůcky.
Při vyšetření nohou se díváme také na stav kůže, měkkých tkání, nehtů, cévního systému – kůže a její stav/vhled nám mnohé napoví. Pozorujeme různé otlaky, zhrubnutí, keratózy, popraskání, suchost kůže, deformity. Pokud je kůže na nohách zhrublá, ukáže nám i na zatěžování určitých částí či jejich přetěžování. Ztvrdlá kůže pak také mění vnímání z chodidla. Mění se citlivost – nohy jsou těžší a necitlivější.
Sami na sobě určitě pozorujete, a skoro každý z nás to jistě zažil, že když nejsou nohy v té správné ,,kondici“, z každého kroku jsme unavení, otrávení a není to prostě ono. Zarostlý či zatržený nehet, otlak, puchýř či prasklá kůže dokážou chůzi pěkně znepříjemnit. A co teprve pokud jste celý den nohách nebo jste vášniví sportovci? Všechny tyto nepříjemnosti nás limitují.
Nejenže tyto stavy bolí, ale také mění či snižují vnímání z chodidla. Zatěžují mozek řešením neustálým vysíláním bolestivých signálů a my se nemůžeme soustředit na jiné činnosti nebo se soustředíme jen s obtížemi.
Proto je důležitá také péče pedikérská. Pokud najdeme na nohách při vyšetření různou patologii, doporučujeme návštěvu pedikéra. Pedikér danou oblast zhodnotí a ošetří, aby došlo k jejímu plnohodnotnému využití. Po pedikérském ošetřením pocítíte na svých nohou úlevu, odlehčení a každý krok pro vás bude potěšením. Budete také lépe vnímat cvičení. Vaše nohy vám za poskytnutou péči poděkují!
A jelikož základem péče o nohy je pravidelnost, řekneme si, jak o své nohy pečovat v pohodlí vašeho domova.
Jako příprava na jakoukoliv péči nohy je správná hygiena. Při každodenní mytí nohou nezapomínáme ani na meziprstní prostory, nejenže tato někdy hůře dostupná místa umyjete, ale můžete tím prsty i lehce uvolnit. Důležité je pak důkladné osušení nohou, aby nezůstávala chodidla vlhká a nevznikalo riziko vzniku plísní. Při mytí můžete střídat různá mýdla, gely či peelingy. Některá mýdla již mají exfoliační složku v sobě. Díky peelingu chodidla nejen omyjete, odstraníte zrohovatělou kůži, ale také trénujete citlivost. Po osušení namažte nohy vhodným krémem či aplikujte hydratační masku.
Mátová drbna - tělový hořčíkový peeling | Ochráním chodidla - mátový balzám na nohy |
Pokud máte chodidla vysušená a namáhaná, může se objevit i rozpraskání kůže, typicky na patách. Rozpraskaná kůže bolí, krvácí a může být vstupní branou pro infekci. Suchá chodidla je důležité obrušovat a pravidelně mazat. K obrušování jsou vhodné různé pilníky či pemzy, mazat můžete již výše zmíněními krémy či maskami nebo třeba kokosovým či olivovým olejem. Čas od času můžete chodidlům dopřát místo klasické koupele, perličkovou lázeň či nohy nechat relaxovat v bylinné koupeli.
MeineBase zásadito-minerální koupelová sůl | Nobilis Tilia - Kokosový olej bio |
Doma by nám neměly chybět ani vhodné nůžky či kleštičky a pilníček. Nehty stříháme do rovna, případné ostré rohy zapilujeme.
Pravidelně také střídáme ponožky, dáváme pozor, aby nebyly těsné a pořídíme si obuv vhodného tvaru a velikosti. Co se týká vhodné barefoot obuvi, více se můžete dočíst ve článku ZDE.
- článek pro Vás připravil tým Spokonožky