⏰Dnes máte poslední šanci získat DOPRAVU ZDARMA! 🚚Stačí použít kód DOPRAVALISTOPAD. Slevové kupóny nelze kombinovat!

Balanční cvičení a jeho význam

Dnes na nás na každém rohu útočí balanční pomůcky a balanční cvičení. Balanční cvičení je doporučováno jak dětem, dospělým, sportovcům a dalším. V čem tkví jeho kouzlo? A jaké benefity balanční cvičení přináší? A jak vybrat tu správnou balanční pomůcku? Pojďme se na to dnes podívat.

obr. 1+2+3 balanční pomůcky e-shop spokonozka.cz

Při balančním cvičení je cílem udržet rovnováhu (statickou, dynamickou) na nejrůznějších balančních pomůckách. Principem balancování je pohyb na nestabilní pomůcce při zmenšené ploše opory. Zaujetím stabilní pozice a snahou o její udržení stimulujeme hluboký stabilizační systém, centrujeme klouby a aktivujeme svalové skupiny kolem nich, dochází také k napřímení páteře. Variacemi cviků pak můžeme působit na celé svalové skupiny, kdy naše tělo musí pracovat jako celek, nebo se můžeme zaměřit na jednotlivé části těla. Mezi hlavními efekty cvičení s balančními pomůckami je poté správné napřímení a držení těla, lepší kontrola pohybu a reakce na nečekané změny polohy, zapojení svalových skupin ve správném stereotypu a další.

obr. 4+5+6 balanční pomůcky e-shop spokonozka.cz

U dětí je rovnováha důležitá pro správný motorický rozvoj v dalších letech, pro získávání dalších koordinačních pohybových dovedností. Rychlý růst v dětském věku, změny proporcí těla a tím pádem i změny těžiště dělají dětem cvičení náročnější a ne vždy je pro ně snadné. Pokud není u dětí správně aktivované svalstvo středu těla, posílené svaly kolem ramenních, kyčelních kloubů a pánve, celkově dochází k manifestaci obtíží i na vzdálenějších částech těla. Toto nám vysvětluje např. skutečnost, že velmi častý problém valgózních kotníků není přímo problém jen nohy samotné, ale právě i oslabeného středu těla, nestabilní pánve a špatného postavení celé dolní končetiny.

obr. 7+8+9 balanční pomůcky e-shop spokonozka.z

Cílem balančního cvičení je udržet rovnovážnou polohu na nestabilní pomůcce při zmenšení plochy opory. Dochází k posilování a zároveň protažení určitých svalových skupin. U dětí nám pomáhá s vyrovnáváním svalových dysbalancí, které se u dětí projevují zejména ve spojitosti s rychlým růstem. Dochází k rozvoji rovnováhy, koordinace, soustředění a koncentrace na provedení určitého pohybu. Cvičením ve ztížených podmínkách pak jedinec získává i zkušenosti s vnímáním svého těla a lépe reaguje na změnu pozice a předchází tak případným úrazům. 

Balančních pomůcek je nepřeberné množství a dělají tak cvičení mnohem nápaditější a zábavnější. Můžeme vybírat z nejrůznějších balančních čoček, disků, úsečí, kladinek, polokoulí, kopulí, podložek, houpaček a houpacích prken, kamenů, ortopedických podlah. Řadíme sem i gymbally, overbally, physiorolly, bosu a další. Pomůcky jsou vyráběny z různých materiálů a slouží zároveň i ke stimulaci nohou. 

obr. 10+11+12 balanční pomůcky e-shop spokonozka.cz

Vhodnou pomůcku pak vybíráme dle věku dítěte, aby bylo schopno na dané pomůcce cvičit. Na míčích a s overbally lze cvičit už s nejmenšími dětmi. Ortopedické podlahy můžeme nabídnout již lezoucím dětem, aby lezením ve ztížených podmínkách více zaktivovaly důležité svalové skupiny. Pomůcky určené k chůzi, překračování, balancování ve stoji můžeme nabídnout dítěti, které už si je jistější chůzi. Pokud je dítě začínající chodec s největší pravděpodobností se před překážkou vrátí na kolínka a radši ji přeleze. Pomůcky můžeme využívat jednotlivě, v kombinaci nebo stavět různé překážkové dráhy.

Tým Spokonožky

 (foto: archiv autorky, www.spokonozka.cz)