🎄 Zásilkovna vám doručí vaše objednávky od nás do Vánoc! 🎁 Garantujeme doručení vašich objednávek, pokud je odešlete do 19. 12. 2024.⏰

Barefoot a naše nohy

Výraz BAREFOOT vychází z angličtiny a znamená bosý nebo naboso. Vyjadřuje tak to, že lidská noha je důmyslně propracovaný orgán určený a uzpůsobený právě k bosé chůzi. Nohy nesou celou váhu těla a musí tak tvořit stabilní základnu. Jedna noha se skládá z mnoha drobných kostí spojených klouby, svalů, vazů, nervového a cévního zásobení. Aby celé tělo dobře fungovalo, musí noha tvořit stabilní základnu, evolucí však dochází k mnoha změnám, které se odráží i na samotném chodidle.

Nohy se mění vlivem nošení módní a nevhodně tvarované obuvi (přebírají nevhodný tvar boty, utlačuje se funkce jednotlivých struktur na noze), častou chůzí po tvrdém a nestimulujícím povrchu nebo třeba nadváhou a zvyšující se inaktivitou. Pokud se objeví problém v oblasti chodidla a nohy, dále se řetězí výše do celého těla. Proto tak můžete trpět bolesti hlavy, krční páteře nebo dokonce čelistního kloubu.

Pokud nemáte jasno o správném výběru obuvi nejen pro vaše děti, ale i pro vás, můžeme s klidným srdcem doporučit partnerský e-shop LITTLE SHOES, kde najdete velký výběr obuvi s proměřenými rozměry. Ve filtru si pak můžete navolit požadavky, které na obuv máte a poté již jen stačí v pohodlí domova vybrat tu nejlepší.

2

Lidská noha má dvě hlavní funkce. První je funkce opěrná (nese hmotnost celého těla) a druhá je lokomoční (umožňuje přesun této hmotnosti chůzí). Noha funguje jako tlumič (tlumí při došlapu, protahuje se) a jako rigidní páka (zpevní se a zkrátí při odrazu). Pokud má noha splňovat tyto hlavní funkce, musí být zároveň stabilní. Zajištění stability tělesa je dáno podepřením minimálně ve třech opěrných bodech s těžištěm mezi těmito body. 

V poslední době hovoříme o čtyřbodové opoře. Opěrnými body nohy jsou hrboly patní kosti (mediální a laterální)hlavička prvního metatarzu a hlavička pátého metatarzu. Mezi opěrnými body (kostmi) jsou vytvořeny systémy podélné a příčné (mediální a laterální) klenby. Klenby pomáhají chránit měkké tkáně chodidla, brání kompresi svalů, cév a nervů v chodidle a podporují pružnost nohy, a tím umožňují měkký a pružný nášlap. Celý systém nožních kleneb je udržován vzájemným poměrem mediálního (vnitřního) a laterálního (zevního) sloupce kostí nohy, napětím svalů a vazů nohy a bérce. Více o nožní klenbě se dočtete v našem článku zde (viz náš článek klenba).

CO JE BAREFOOT? CO MÁM OD BOTY CHTÍT?

Jak jsme již napsali, jedná se o bosou chůzi, tedy v takové obuvi, která co nejvíce napodobuje chůzi bez bot. Neomezuje rozvoj a práci lidského chodidla, nikde ho neutlačuje, ale zároveň nohu chrání před zraněním (ostré předměty) a extrémními vlivy počasí jako je přílišné horko nebo chlad. Někdy se může zdát, že se slovo barefoot stalo módním hitem a za barefoot boty se mnohdy vydávají i boty, které podmínky barefoot nesplňují. Jak má tedy barefoot bota vypadat? A co od ní očekávat?

df8b2e0d

BAREFOOT OBUV →

  • flexibilní a měkká, ohebná všemi směry, dovoluje noze a prstům správnou funkci
  • lehká, noha může botu bez problému prošlápnout, nemění stereotyp chůze
  • s dostatečným prostorem pro prsty, neutlačuje a neutiskuje prsty
  • z prodyšného materiálu
  • na noze dobře sedí, vede nohu správným směrem
  • nulový rozdíl mezi patou a špičkou tzv. drop (nemá podpatek)
  • rovná podrážka
  • tenká podrážka, případně kompromisní bota se silnější podrážkou.


Častým dotazem je, zda na barefoot může přejít opravdu každý. Je jisté, že chůze v bosých botách je úplně něco jiného než v botách klasických, a ne každému se přechod povede bez problému. Ne jednou se stalo, že z velkého nadšení prochodíte v nových botách celý den, ale poté se nemusíte cítit vždy komfortně.

Mám radost, když za mnou do ordinace přijde klient s tím, že chce přejít na BAREFOOT obouvání, nic ho netrápí, ale rád by si nechal zkontrolovat svá chodidla.

Určitě je dobré mít na mysli, že pokud celý život chodíte v klasické obuvi, noha si musí na změnu zvyknout a určitě není dobré, vyjít na svoji první procházku v BAREFOOT obuvi do ulic města s tvrdým povrchem. To pak po celém dni určitě pocítíte. Nohu zvykejte nejlépe postupně, ideálně v přírodě.

3

Vnímejte každý svůj krok, pohyb prstů a chodidla, povrch, po kterém jdete. Vnímejte, jak reaguje celé Vaše tělo. U mě v ordinaci klientům také ukazuji práci s chodidlem, mobilizace i autoterapii a cviky, kterými lze chodidlo na přechod připravit. Existuje několik kritérií, které by měla noha, potažmo jedinec zvládnout, aby byl přechod bezproblémový.

Dobrým postřehem je otázka, jak si zvykne noha na přechod na BAREFOOT pokud chodíte po městě? Je dobré připomenout, že i když ve městě převládá tvrdý povrch, i tak je členitý. Šlápnete na obrubník, kočičí hlavy, dlažbu s vroubky pro orientaci nevidomých, atd. Opravdu nevhodné je několikahodinové pochodování po obchodním centru, po hladkém tvrdém povrchu, kde nohy opravdu trpí.

4

Rodiče se také ptají, zda mohou nosit BAREFOOT i malé děti, začínající chodci. Většina dětí se narodí se zdravou nožkou a pokud probíhá psychomotorický vývoj tak, jak má, dětská noha je připravená na vertikalizaci, stoj a první kroky. V takové případě je vhodné nechat nohy chodit co nejdéle bez pevných bot, aby nebyly omezovány ve vývoji. Pokud je již nezbytné pořídit první botky, mohou děti se zdravě vyvíjející se nohou nosit bosé boty. Chodidla tak dobře cítí povrch, po kterém chodí, mají dostatek informací a impulsů z propriocepce.

5

Pokud však již od malého miminka neprobíhá psychomotorický vývoj ideálně, může se to projevit i na postavení nožičky a celého chodidla. Může se objevit asymetrický vývoj, patologické plazení během vývoje, při stoupání pak dítě špatně zatěžuje nožičky, objevuje se valgózní postavení kotníku. Při patologickém postavení v oblasti chodidla je pak důležité nožku vyšetřit, poradit se s fyzioterapeutem a doporučit vhodnou obuv. V takovém případě je vždy na individuálním zvážení, podívat se, jak se noha v botě chová, je důležité, aby byl kotník ve správném postavení a pata dobře botou vedena. Pokud není noha dobře vedena, určitě je vhodné hledat řešení, i když by si třeba rodiče přáli barefoot obuv.

Někdy se rozhodnou i starší lidé k přechodu na bosé obouvání. Tito lidé již často trpí určitými deformitami chodidel. Noha se tak může v dobře padnoucí botě uvolnit a probudit. Starší lidé také často trpí diabetem. S tímto onemocněním je spojená díky postižení periferních nervů horší citlivost, častější riziko poranění a zhoršené hojení. Diabetik by se měl vždy poradit se svým lékařem, pokud je však dobře kompenzován a dodržuje všechna opatření, ani zde není chůze v bosých botách úplně zapovězena.

ebebdd1a

Sportovci potřebují k dobrému výkonu správné vnímání celého těla. Díky nošení BAREFOOT obuvi přichází k chodidlu z povrchu mnoho různých stimulů. Skrz chodidla a nohy tak lépe cítí polohu těla. V poslední době se stává více oblíbeným bosý běh, barefoot obuv se dostává i do dalších sportovních odvětví, barefoot obuv byla vidět i na olympiádě v Tokiu.

7

Smyslem barefoot je znovu umožnit noze její správnou funkci. Probuzením nohou se můžete zbavit i zřetězených problémů v dalších částech těla. Je však důležité mít na mysli, že pokud jste celý život chodili v klasických botách, musíte dát nohám opět šanci zvyknout si na povrch, po kterém budou chodit. Díky tenké podrážce nedochází k tlumení nárazu nohy na povrch, to musí udělat noha a tělo samo díky své pružnosti. Je tak důležité si uvědomit, že s přechodem na barefoot je potřeba změnit svůj styl chůze. Pokud by však byla změna obuvi náročná lze např. i na přechodnou dobu pomoci výrobou individuální stélky s korekcí, která umožní noze lepší postavení.

Článek pro Vás připravil tým Spokonožky ve spolupráci s fyzioterapeutkou, Mgr. Soňou Barvenčíkovou.