🎄 Zásilkovna vám doručí vaše objednávky od nás do Vánoc! 🎁 Garantujeme doručení vašich objednávek, pokud je odešlete do 19. 12. 2024.⏰

Je barefoot opravdu pro každého?

předchozích článcích jsme si již povídali o BAREFOOT OBOUVÁNÍ, jeho znacích a výhodách. Mohlo by se říci, že barefoot obuv je vhodná pro každého? Zachrání moji utlačovanou nohu z klasických bot? A co když mám na noze nějaký problém? Mohou barefoot nosit děti? A všechny nebo jen se zdravou nožkou? Pojďme se na to dnes podívat.

 

Častým dotazem je, zda na barefoot může přejít opravdu každý. Je jisté, že chůze v bosých botách je úplně něco jinačího, než v botách klasických a ne každému se přechod povede. Určitě je dobré mít na mysli, že pokud celý život chodíte v klasické obuvi, noha si musí na změnu zvyknout a určitě není dobré, vyjít na svoji první procházku v BAREFOOT obuvi do ulic města s tvrdým povrchem. Nohu zvykejte nejlépe postupně, ideálně v přírodě. Vnímejte každý svůj krok, pohyb prstů a chodidla, povrch, po kterém jdete. Vnímejte, jak reaguje celé Vaše tělo. 

 

Dobrým postřehem je otázka, jak si zvykne noha na přechod na BAREFOOT pokud chodíte po městě? Je dobré připomenout, že i když ve městě převládá tvrdý povrch, i tak je členitý. Šlápnete na obrubník, kočičí hlavy, dlažbu s vroubky pro orientaci nevidomých, atd. Opravdu nevhodné je několikahodinové pochodování po obchodním centru, po hladkém tvrdém povrchu, kde nohy opravdu trpí.

Rodiče se také ptají, zda mohou nosit BAREFOOT i malé děti, začínající chodci. Většina dětí se narodí se zdravou nožkou a pokud probíhá psychomotorický vývoj tak, jak má, dětská noha je připravená na vertikalizaci, stoj a první kroky. V takové případě je vhodné nechat nohy chodit co nejdéle bez pevných bot, aby nebyly omezovány ve vývoji. Pokud je již nezbytné pořídit první botky, mohou děti se zdravě vyvíjející se nohou nosit bosé boty. Chodidla tak dobře cítí povrch, po kterém chodí, mají dostatek informací a impulsů z propriocepce.

 

Pokud však již od malého miminka neprobíhá psychomotorický vývoj ideálně, může se to projevit i na postavení nožičky a celého chodidla. Může se objevit asymetrický vývoj, patologické plazení během vývoje, při stoupání pak dítě špatně zatěžuje nožičky, objevuje se valgózní postavení kotníku. Při patologickém postavení v oblasti chodidla je pak důležité nožku vyšetřit, poradit se s fyzioterapeutem a doporučit vhodnou obuv. V takovém případě je vždy na individuálním zvážení, podívat se, jak se noha v botě chová, je důležité, aby byl kotník ve správném postavení a pata dobře botou vedena. Pokud není noha dobře vedena, určitě je vhodné hledat řešení, i když by si třeba rodiče přáli barefoot obuv.

Někdy se rozhodnou i starší lidé k přechodu na bosé obouvání. Tito lidé již často trpí určitými deformitami chodidel. Noha se tak může v dobře padnoucí botě uvolnit a probudit. Starší lidé také často trpí diabetem. S tímto onemocněním je spojená díky postižení periferních nervů horší citlivost, častější riziko poranění a zhoršené hojení. Diabetik by se měl vždy poradit se svým lékařem, pokud je však dobře kompenzován a dodržuje všechna opatření, ani zde není chůze v bosých botách úplně zapovězena.

Sportovci potřebují k dobrému výkonu správné vnímání celého těla. Díky nošení BAREFOOT obuvi přichází k chodidlu z povrchu mnoho různých stimulů. Skrz chodidla a nohy tak lépe cítí polohu těla. V poslední době se stává více oblíbeným bosý běh, barefoot obuv se dostává i do dalších sportovních odvětví, barefoot obuv byla vidět i na olympiádě v Tokiu.

Tým Spokonožky

(fotoarchiv autorky)